TURKCELL KURULUŞ

ilk turkcllTürkiye’de GSM temelli mobil iletişim, Şubat 1994’te Turkcell’in hizmete girmesiyle başladı.27 Nisan 1998’de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısınıda artırarak gelişimini sürdürdü.

Faaliyette bulunduğu dokuz ülkenin beşinde pazar lideri olan Turkcell, bölgesel bir liderdir. Hisseleri 11 Temmuz 2000’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Stock Exchange’de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE’ye kote olan ilk ve tek Türk şirketi unvanına sahiptir. ​​​​​​​

Turkcell’in yurt dışında da yatırımları bulunmaktadır. Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan gibi halen büyümekte olan pazarlardaki mobil operasyonlarına, %41,45’ine sahip olduğu Fintur aracılığıyla iştirak etmektedir. 1999 yılında hizmete giren %100 Turkcell iştiraki KKTCell ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Turkcell’in Ukrayna’da %55 hissesine sahip olduğu Astelit Şirketi life:) markası Şubat 2005’de GSM hizmetleri vermeye başladı. Belarus’ta Turkcell, BeST’in hisselerinin %80’ini Belarus Cumhuriyet Devlet Varlık Komitesi’nden 2008’de satın aldı.

Turkcell’in tamamına sahip olduğu Almanya’daki iştiraki Turkcell Europe ise 2011 yılında faaliyetlerine başladı. Turkcell, 2010 yılında imzaladığı toptan trafik alım sözleşmesi ile 2011 yılının ilk çeyreğinde Almanya’da mobil sanal operatörlük hizmeti sunarak operasyonlarını dokuz ülkeye yaydı.

Turkcell, Türkiye’deki geniş kapsama alanı ve yurt dışında kullanım hizmetlerinin yaygınlığıyla, müşterilerinin iletişim ihtiyaçlarına yüksek kalitede cevap verebilmeyi amaçlamaktadır.

3G’de 110’dan fazla ülkede yaptığı anlaşmalar sonucu yurt dışı kullanımda dünyanın önde gelen operatörleri arasında yer alan Turkcell, ayrıca, GPRS dolaşımında 165’ten fazla ülkede yaptığı anlaşmalarla bu alanda dünyanın sayılı operatörlerden biridir.

VİZYONUMUZ

İletişim ve teknoloji çözümleriyle hayatı kolaylaştırmak ve zenginleştirmek.

​DEĞERLERİMİZ​

 • Önce müşterimiz için varız
 • Çevik bir takımız
 • Açık iletişime inanırız
 • Fark yaratırız
 • İnsana değer veririz

STRATEJİK ÖNCELİKLERİMİZ

 • Lider İletişim ve Teknoloji Şirketi olarak;
  • Ana işimiz mobil iletişim faaliyetlerinde ses ve veri kullanımını artırarak büyümek,
  • Mevcut uluslararası iştiraklerimizi, kârlılık odaklı büyütmek,
  • Fiber optik altyapımızla Turkcell Grup Şirketleri arasında sinerji yaratarak, sabit genişbant sektöründe büyümek,
  • Mobilite, internet, yakınsama alanlarında yeni iş fırsatları ile büyümek,
  • Yurt içi ve uluslararası pazarlarda iletişim, teknoloji ve yeni iş alanlarındaki fırsatları değerlendirerek büyümek,
  • Teknolojik yetkinliğimizi kullanarak müşterilerimizle ilişkimizi enginleştirecek yeni servis platformları geliştirmek.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s